דף הבית » החוקים והיתרונות של כבישי האגרה בארץ

חפשו באתר

עדכונים אחרונים

רוצים עזרה? צרו קשר

קבלו עדכונים חמים

כבישים

החוקים והיתרונות של כבישי האגרה בארץ

כביש אגרה

מהו כביש אגרה?

כביש אגרה הוא כביש שהנסיעה בו היא נסיעה בתשלום. שיטה זו של כבישי אגרה נהוגה במקומות שונים בעולם ומטרתה להשתמש בכספים המשולמים לצורך בניית הכביש ותחזוקתו. זו למעשה דרך של מדינות בעולם ליצור תחבורה יותר טובה מבלי להגיע למצב שמשתמשים בתקציב הקיים. רוב כבישי האגרה הם כבישים מהירים. בישראל שיטה זו החלה להיות מיושמת בשנים האחרונות וניתן לראות אותה בכביש 6, מנהרות הכרמל וכביש 1. לרוב בכניסה לכבישים אלו יהיה מקום שמתריע שנכנסתם לכביש אגרה. בכבישים מסוג זה מצולם מספר הרכב ונשלח אליו חשבון דרך הדואר. סוגים נוספים של גביה היא באמצעות עמדות תשלום בכניסה לקטע הכביש. 

היתרונות בכבישי האגרה

אחד היתרונות הבולטים ביותר של כבישי האגרה שהם מתוחזקים באופן קבוע. בזכות השימוש של הרכבים ניתן בהחלט ליצור חידושים ותיקונים בכביש בעת הצורך. לכן לרוב הנסיעה בכבישים אלו היא נעימה, חלקה ומאוד יעילה. בנוסף, כבישים אלו לרוב יהיו פחות עמוסים מהסיבה שהנהגים יכולים לבחור האם לנסוע בכביש האגרה ולשלם או שלבחור בכביש שהוא ללא תשלום. כבישי האגרה הם כבישים מאוד יעילים מבחינת ההגעה ממקום למקום ומכיוון שהם נבנים בצורת קטעים, יש כל הזמן מחשבה איך הם יהיו יעילים יותר עבור הנהגים. עובדה זו יוצרת כבישים מהירים מאוד. כך לדוגמא, מנהרות הכרמל בחיפה חוצות את חיפה באופן מהיר והנהגים יכולים במינימום זמן להגיע מצד אחד של חיפה לצידה השני. גם כביש שש הוא כביש שחוסך מידי יום הגעה זמן הגעה לעבודה של נוסעים רבים ולמעשה ניתן כיום בכמה שעות בודדות לחצות באמצעותו את רוב הארץ. זה יתרון גדול מאוד שחוסך המון זמן.

החוקים של כבישי האגרה בארץ

בישראל חוקי הנסיעה חלים בכל הכבישים אשר קיימים בארץ. חוקים אלו כמובן פועלים גם בכבישי האגרה. בכבישים אלו יש לציית לתמרורים ולשמור על המהירות המותרת לכביש. מעבר לחוקי התעבורה אשר חלים בכבישים אלו, יש גם חוקים אשר קשורים לכבישי האגרה בפני עצמם. אלו למעשה תקנות חשובות אשר מגדירות היטב את נושא התשלומים בכביש זה. כחלק מתקנות אלו כתוב איך הכביש גובה את התשלום מנהגים, איך מגדיר החוק נהגים שחייבים כסף על נסיעתם, מה מועד פירעון התשלום ומה עושים במקרה בו הרכב עבר לבעלות אחרת. תקנות אלו נכתבו על מנת להסדיר מצבים לא נעימים שעלולים לקרות במצב בו הכביש הוא בתשלום. 

לסיכום, כבישי אגרה הם כבישים יעילים במיוחד, בישראל הם שידרגו את נסיעתם של אנשים רבים ואת דרכי התחבורה למקומות רבים בארץ. ההגעה הרבה יותר פשוטה, כמות הפקקים יורדת והכביש מתוחזק היטב וממשיך לגדול ולהתפתח. אין ספק שכבישי האגרה הם נהדרים ומספקים פתרונות נוחים לנסיעה בטוחה ונעימה.

מה אתם חושבים?